Darmowe banki zdjęć, wybór moich ulubionych stron.
Ciekawy content w mediach społecznościowych to całość, na którą składają się interesujące teksty, atrakcyjne grafiki i piękne zdjęcia. Jeżeli sprzedajesz własne produkty, to sesje zdjęciowe są wręcz nieuniknione, choć z powodzeniem możesz nauczyć się podstaw fotografii we własnym zakresie. Jeżeli jednak potrzebujesz zdjęć przedstawiających pewien krajobraz, jedzenie czy jakiś rodzaj martwej natury to z całą pewnością możesz pobrać je z darmowych banków zdjęć.

Na pewno powinieneś unikać bezrefleksyjnego pobierania zdjęć z internetu, bo i w wielu przypadkach jest to nielegalne. To, co powinieneś wiedzieć, to informacja, że na ogół potrzebujesz licencji CCO, dzięki której możesz bezpłatnie korzystać z grafik, bez konieczności uznawania ich autorstwa. A takie znajdziemy w darmowych bankach zdjęć.

W tekście przedstawię Ci kilka z nich, jednak wcześniej chciałabym uprzedzić, że pomimo wielu zalet, darmowe bazy zdjęć mają też swoje wady.
Pierwsza z nich to określone tematy, które nie wykraczają poza sytuacje komercyjne, czyli znajdziesz tu na pewno klimatyczne ujęcie kawy, jedzenia, widoczku, pejzażu, kwiatów czy zachodu słońca. Jeśli jednak potrzebujesz wizerunku jakiegoś przykładowego lekarza czy nauczyciela, to jest to jednak domena płatnych serwisów. Ma to swoje uzasadnienie, profesjonalni modele muszą podpisywać zgody na wykorzystanie wizerunku, co oznacza zapłatę za pozowanie do zdjęć, a więc takich materiałów raczej nie udostępnia się za darmo.

A druga wada to oczywiście dostęp dla wszystkich, czyli użyte przez siebie zdjęcie, możesz zobaczyć na wielu innych profilach. Po trzecie, ograniczenia językowe, większość darmowych banków jest angielskojęzyczna, a więc jeżeli nie znasz go, to musisz skorzystać z translatora. Bez tego ani rusz!

Darmowe banki zdjęć

KaboomPics – prawdziwy wymiatacz wśród banków zdjęć! W zasadzie jest to cały serwis, w którym zdjęcia wyszukujemy według słów kluczowych, koloru, kategorii, sortowania: najnowsze, najstarsze, najczęściej pobierane, najrzadziej pobierane. Każdemu zdjęciu towarzyszy paleta kolorystyczna. KaboomPics zbiera fotografie z różnych banków zdjęć w jednym miejscu i przekierowuje nas do pobrania ich ze strony docelowej.

Unsplash – wyszukiwanie jest proste, według najnowszych zdjęć lub kolekcji. W kolekcjach znajdziemy słowa kluczowe lub numerowane zestawy z różną tematyką.

Pexels – tutaj zdjęć możemy szukać według: słów kluczowych, kategorii, popularności, popularności wyszukiwania słów kluczowych, koloru, popularności autorów. Dodatkowo mamy dostęp do materiałów video.

Gratisography – bank inny niż wszystkie. Dostępne tutaj fotografie są często oryginalne, śmieszne i niecodzienne. Możemy liczyć, że nie zobaczymy ich u innych.

Foodiesfeed – serwis gromadzi zdjęcia jedzenia. Dużooo apetycznych, zdjęć jedzenia, przy których powiedzenie “jeść oczami” staje się prawdziwe.

Start Up Stock Photos – darmowe zdjęcia związane z klimatem biurowym.

PicJumbo – wyszukiwanie według kategorii, słów kluczowych, najpopularniejszych, najnowszych zdjęć.

New Old Stock – to bank, w którym możemy pobierać zdjęcia w klimatach retro.

Splishire – w tym banku możemy znaleźć więcej zdjęć osób, zbliżonych do zdjęć komercyjnych.

Pixabay – znajdziemy tu zdjęcia do bardzo wielu kategorii, a także grafikę wektorową, ilustracje i filmy. Łącznie ponad milion zasobów! Gromadzi także zdjęcia z innych banków, dlatego zaoszczędzimy na czasie. Atutem jest również obsługa w języku polskim.

Photo Everywere – zdjęcia z różnych zakątków świata. Fotografie wyszukujemy według lokalizacji, kontynentów, miast.

Iso Republic – kreatywne i mniej popularne zdjęcia, z podziałem tematycznym.

Visualhunt – ponad 100 tysięcy zdjęć na licencji CC0 przedstawiających popularne tematy w mediach społecznościowych.

Te kilkanaście darmowych banków zdjęć to prawdziwa skarbnica pięknego contentu na Twoje profile społecznościowe. Dzięki oczarujesz publiczność i zachowasz wysoką estetykę treści. Na koniec dodam, że zdjęcia oczywiście możemy również wyszukiwać za pomocą Google. Należy jednak pamiętać o tym, że musimy pamiętać o ustawieniach licencji. Wystarczy wybrać opcję wyszukiwania „Grafik”, w dalszej kolejności „Narzędzia” i zaznaczenie odpowiedniej licencji w „Prawach do użytkowania”.

Owocnych poszukiwań pełnych zachwytów! Jeśli chcesz poznać więcej bezpłatnych narzędzi do działań w mediach społecznościowych odwiedź mój artykuł o planowaniu contentu: https://liliannatrojanowska.pl/instagram-stories-pomysly-na-content/