Twoja strona jest powolna jak żółw i nie wiesz dlaczego? Może na to wpływać kilka czynników, gdyż ten temat nie jest tak prosty, jakby się zdawało. Dowiedzmy się jak poprawić prędkość ładowania strony.
Wyróżniamy cztery podstawowe czynniki wpływające na prędkość ładowania strony:
Na wagę strony składają się kody, fonty i grafiki, przy czym to właśnie te ostanie ważą najwięcej. Strona powinna nie przekraczać 2 – 3 MB. Warto więc zwrócić uwagę na wagi grafik, gdyż ich wolne wczytywanie może odstraszyć użytkownika.
Warto, więc zacząć od sprawdzenia czasu wczytywania każdej podstrony i porównać go z rozmiarem grafik na każdej z nich. Możesz sprawdzić ich wagi za pomocą panelu Media, jeżeli Twoja strona jest oparta na WordPressie. Klikasz tylko na wybrany obraz i możesz odczytać bez problemu jego wielkość i wymiar. Pamiętaj, że rozmiar nie może przekroczyć 200 kB.
Jeśli Twoje grafiki są za duże i to tu znalazłaś przyczynę powolnego działania swojej strony, to po prostu wrzuć obrazy w program do kompresowania plików. Już skompresowany obraz dodaj na nowo na swojej stronie internetowej.
Wczytywanie się stron nie powinno przekroczyć kilku sekund. Przykładowo najmniej będzie ta czynność zajmowała stronie głównej, której czas powinien mieścić się między 3 a 4 sekundy.
Najpierw, by zrozumieć, jak skompresować kod, musisz, dowiedzieć się jak działa wczytywanie strony. Po wpisaniu adresu strony przeglądarka wysyła prośbę o komponenty do serwera, wtedy przesyła on dane witryny (grafiki i kody np. HTML, CSS, JavaScript) partiami.
Jeśli jest za dużo tych partii to strona zwania, dlatego jeśli masz stronę na WordPressie, to możesz skorzystać ze wtyczek, które scalą je w większe części do przesłania. Łączą one dane jednego typu w jeden duży plik, np. wszystkie dane JavaScript będą jednym plikiem, zaś HTML kolejnym itp.
Przeglądarka, gdy pierwszy raz wczytuje stronę, tworzy sobie w swojej pamięci jej obraz. To powoduje, że kolejne wejścia na tę witrynę, będą szybsze, gdyż posiada już cześć danych potrzebnych do tego procesu. Miejsce, gdzie są one zapisane, nazywamy pamięcią podręczną lub cachem.
To sprawia, że jeśli wprowadzasz zmiany na swojej stronie, to powinnaś w zakładce “Delete Cache” zaznaczyć opcję usuwania danych z pamięci podręcznej. Inaczej osobom co już odwiedzały Twoją witrynę, wyświetli się jej stara wersja.
To są podstawowe kroki do przyspieszenia prędkości strony, jest ich więcej, ale już te trzy zabiegi powinny znacznie przyspieszyć witrynę Twojego biznesu/ marki osobistej.
Przeczytaj też artykuł “9 obowiązkowych elementów strony internetowej”: link do wstawienia po publikacji artykułu oraz “Strona “o mnie” czyli dokładnie co?”: link do wstawienia po publikacji artykułu.